Instrukcja prania


Informacje o sposobie prania i pielęgnacji nt chusty do noszenia dzieci firmy NATIBABY

Sposób prania i pielęgnacji chusty zależy od surowców, z których chusta została wykonana.

Niezależnie od składu posiadanej chusty należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  1. Każda chust powinna być najpierw wyprana w 30, 40 lub 60 stopniach w zależności od maksymalnej dopuszczalnej dla danej chusty temperatury. Przed wypraniem chusty nie powinny być użytkowane ani przymierzane. Wynika to z konieczności wykurczenia chusty do jej docelowej długości oraz uzyskania docelowej gęstości tkania chusty.
  2. Chusta powinna być prana w niewielkich ilościach proszku dla dzieci. Stosowanie płynów powoduje, że włókna staję się zbyt śliskie, co w niektórych chustach może doprowadzić do zjawiska przesuwania się nitek podczas wiązania i dociągania chusty.
  3. Należy unikać prania chust razem z ubraniami zaopatrzonymi w zamki czy inne ostre elementy, które mogą podczas prania pohaczyć lub zmechacić materiał chusty.
  4. Aby chronić chusty przed mechaceniem zalecamy również, aby podczas prania w pralce bęben był dość mocno wypełniony. Uchroni to chustę przed zbytnim „kotłowaniem” i tarciem o inne ubrania czy chusty podczas prania.
  5. Ostry zamek, ostre nici lub inne elementy stosowane wewnątrz odzieży noszonej na chuście mogą miejscowo zmechacić chustę. Należy unikać noszenia wraz z chustą tego typu ubrań.

Wiskoza jest wrażliwa na długotrwałe działanie wody, dlatego łączny czas namaczania i płukania nie powinien przekraczać 40-50minut.

Jedwab jest wrażliwy na działanie słońca, dlatego chusty z dodatkiem tego włókna powinny być suszone i przechowywane w cieniu. 

Najczęściej zniszczenie chusty z wełną (wełna merynos, kaszmir i in.) następuje poprzez jej niezamierzone sfilcowanie. Filcowanie się wełny występuje pod wpływem trzech czynników:

  1. Wyższa temperatura. Z tego powodu pranie chust z wełną nie powinno odbywać się w temperaturze wyższej niż 30 stopni.
  2. Działanie detergentów o odczynie zasadowym lub kwaśnym. Taki odczyn posiadają m.in. proszki i płyny do prania. Ilości stosowane zazwyczaj do prania nie zagrażają chuście, choć oczywiście lepiej jest stosować proszki do prania w niewielkich ilościach.

Bardziej wskazane jest jednak stosowanie detergentów o odczynie zasadowym niż kwaśnym, gdyż środowisko kwaśne powoduje, że wełna kruszeje. Należy zatem unikać stosowania np. kwasków cytrynowych do wywabienia miejscowych plam.

  1. Proces mechanicznego ugniatania tkaniny. Chusta z wełną może się sfilcować, jeśli wypierzemy ją w pralce w niskiej temperaturze, ale przy słabo napełnionym bębnie. Chusta ma wtedy dużo miejsca, co powoduje jej „kotłowanie i ugniatanie”. Generalnie zalecamy raczej pranie ręczne chust z wełną, ale wiemy, że wielu rodziców z dobrym skutkiem stosuje na własną odpowiedzialność pranie ich w pralce w programie „dla prania ręcznego”. W takich przypadkach należy pamiętać o tym, żeby bęben był możliwie ciasno wypełniony innymi ubraniami lub chustami.

Szczegółowe sposoby prania znajdują się na metkach. Przykłady znajdują sie poniżej.

 

Instrukcja prania